Produkty przeciwkleszczowe i przeciwpchelne

Moderator: dalmibea

Produkty przeciwkleszczowe i przeciwpchelne

Postprzez dalmibea » Śr cze 30, 2010 11:50 pm

Produkty przeciwkleszczowe i przeciwpchelne

Skuteczna ochrona przed pchłami i kleszczami jest bardzo ważna zarówno dla zwierząt, jak i dla ich właścicieli. Z tego też względu prewencja przeciwpasożytnicza z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. Dlaczego? Ponieważ może ustrzec zwierzę przed wieloma groźnymi chorobami.
Od kilku lat szczególnie dużo mówi się o konsekwencjach wynikających z inwazji kleszczy – zwłaszcza, że problem ten dotyczy tak zwierząt, jak i ludzi. Każdy z właścicieli czworonożnych pupili słyszał o kleszczowym zapaleniu mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Nic więc dziwnego, że choroby te stały się postrachem dla miłośników leśnych spacerów.

Choroby wywołane przez kleszcze i pchły

Jedną z najcięższych chorób, na którą może zapaść zarówno zwierzę, jak i człowiek w wyniku ukąszenia kleszcza jest borelioza. Leczenie tej choroby jest bardzo trudne i długotrwałe ze względu na szerokie spektrum niespecyficznych objawów, tj. między innymi: niedowład, porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, zaburzenia psychiczne, zaburzenia pamięci, zanikowe zapalenie skóry, bóle mięśniowo-stawowe czy też przewlekłe zmęczenie. Do groźnych chorób odkleszczowych należy także babeszjoza. Prowadzi ona do rozpadu erytrocytów, a w efekcie do anemii, uszkodzeń nerek i wątroby.

W porównaniu z kleszczami dolegliwości spowodowane przez pchły raczej są niegroźne, aczkolwiek i one potrafią dać się nieźle we znaki. Typowym skutkiem inwazji pcheł jest np. alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Do wyobraźni przemawia także fakt, że pchły traktują psa czy kota jak „stołówkę” i przebywają na nim tylko w czasie pobierania pokarmu (tzn. krwi zwierzęcia). Pozostały czas spędzają w zakamarkach podłogi, na dywanie czy też w zagłębieniach naszej kanapy – czyli w zacisznych, bezpiecznych miejscach. Bezpiecznych dla nich, ale czy dla ludzi? Mało kto chciałby dzielić swój dom z takimi nieproszonymi gośćmi. Dlatego w przypadku zainfekowania naszego zwierzaka pchłami warto również pomyśleć o usunięciu pasożytów z naszego otoczenia.

Różnorodność rynkowych produktów

Produkty przeciwpchelne występujące na rynku można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

* preparaty działające doraźnie, stosowane w momencie stwierdzonej inwazji pasożytów, takie jak pudry i szampony,
* preparaty o przedłużonym działaniu, których celem jest zabezpieczenie zwierzęcia przed inwazją, czyli krople spot-on i obroże,
* preparaty służące do zwalczania pcheł w otoczeniu, zazwyczaj w formie sprayów.

Zanim właściciel zwierzęcia zastosuje preparat przeciwpchelny, powinien zwrócić uwagę na informacje, czy specyfik zabija tylko dorosłe pchły, czy również jaja i larwy. W tym drugim przypadku rzeczywista efektywność preparatu będzie zdecydowanie wyższa.

W jaki sposób dzielą się produkty przeciwkleszczowe dostępne na rynku? Można je sklasyfikować jako:

* preparaty o przedłużonym działaniu bójczym, których celem jest ochrona długoterminowa (spot-on, obroże),
* preparaty o działaniu repelencyjnym, czyli odstraszającym, których działanie oparte jest na ochronie zwierzęcia przed napaścią pasożyta (spraje).

Najistotniejszą sprawą w przypadku produktów przeciwkleszczowych typu spot-on czy obroży jest fakt, iż preparaty te zabijają kleszcze, ale tylko te, które już dokonały inwazji na zwierzę. Śmierć pasożytów następuje zwykle po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach. Zatem ryzyko zakażenia jest bardzo małe. Niestety, większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z mechanizmu działania tych preparatów. W chwili, gdy znajdą w sierści psa kleszcza, uważają, że preparat nie spełnia swojej roli. Tymczasem, aby preparat zaczął działać, kleszcz musi „wkręcić się” w skórę swojej ofiary.

Jeśli właściciel chce mieć pewność, że zwierzę nie zostanie zaatakowane przez kleszcza, tzn. że żaden pasożyt nie znajdzie się bezpośrednio na jego ciele, powinien użyć preparatów odstraszających kleszcze. Do tej grupy należą m.in. spraje. Jednakże nie są one pozbawione wad – charakteryzuje je krótki okres działania, czyli zabezpieczają tylko na kilka lub kilkanaście godzin. Mimo to warto je stosować, zwłaszcza przy dużym nasileniu występowania kleszczy w okolicy, w której przebywa zwierzę.

Data ważności, czas działania

Podczas stosowania preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych zawsze należy dokładnie sprawdzać ich okres działania. Jest to szczególnie istotne dla kropli spot-on – niektóre z produktów dostępnych na rynku działają tylko przez dwa tygodnie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że większość tego asortymentu charakteryzuje się różną długością działania w zależności od rodzaju pasożyta. Bezwzględnie należy także przestrzegać dawkowania preparatów zalecanych przez producenta. Substancje aktywne są zazwyczaj całkowicie nieszkodliwe w dawkach odpowiednio dobranych do masy zwierzęcia. Jednak – zwłaszcza w przypadku psów małych ras, takich jak yorki czy chichuahua – łatwo jest przedawkować. Wybierając odpowiedni preparat, trzeba także sprawdzać skład produktów. Na rynku występują zarówno preparaty jedno-, dwu- i trzyskładnikowe. I tak specyfiki, w których składzie znajduje się kilka substancji aktywnych, mają szersze spektrum działania w porównaniu z jednoskładnikowymi. Dobrze jest także porównać ilości substancji aktywnych – od nich zależy siła działania preparatu.

Najpopularniejsze preparaty

Do popularnych preparatów przeciwpasożytniczych należą wszelkiego rodzaju spraye, pudry i szampony. Szczególnie te ostatnie warto postawić na swojej półce w sklepie, ponieważ wielu właścicieli psów i kotów mając problem z pchłami u pupila, chwyta w pierwszej kolejności za szampon. Dobrej jakości szampon przeciw pchłom i kleszczom może być bardzo skuteczny. Zwłaszcza dla zwierząt przebywających w domu, sporadycznie jedynie wychodzących na zewnątrz. W przypadku szamponów największym powodzeniem cieszą się te najtańsze. Jednak nie oznacza to wcale, że trzeba rezygnować z tych drogich. Klientowi należy dać szansę wyboru. Są przecież tacy, którzy obok szamponu, chętnie kupią także puder przeciw pchłom a także preparat w aerozolu, i to niekoniecznie po najniższej cenie. Wszystkie preparaty zwalczające pasożyty u psów i kotów najlepiej jest ustawiać na jednej półce z wszystkimi pozostałymi kosmetykami. Dobrze, jeśli taka półka jest usytuowana pomiędzy działem z produktami dla psa a działem z asortymentem dla kota. Wówczas klientowi łatwiej jest natrafić na produkty kosmetyczne. Innym sposobem skutecznej ekspozycji są stojaki z produktami przeciw pchłom zaoferowane przez producenta. Jeśli stojak jest stosunkowo niewielki, warto ustawić go nawet przy kasie. Ustawienie stojaka przy kasie sprawdza się szczególnie w przypadku sklepów o małej powierzchni.

Który z poniższych preparatów przeciwpchelnych cieszy się w twoim sklepie największą popularnością?

* Płyny w ampułkach (56 proc.)
* Specjalne obroże (24 proc.)
* Szampony (8 proc.)
* Puder przeciw pchłom (8 proc.)
* Sprajee (4 proc.)

Aleksandra Szymankiewicz, marketing manager z Laboratorium Dermapharm sp. z o.o.
Avatar użytkownika
dalmibea
Site Admin
 
Posty: 6291
Dołączył(a): So lut 20, 2010 5:58 pm

Powrót do PORADY WETERYNARYJNE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron