Jak uniknąć problemów z adoptowanym psem?
Przygarniając psa ze schroniska podjęliście decyzję, że przyjmiecie pod swój dach, do swojego domu i do swojej rodziny nowego członka, o którego przeszłości najczęściej niewiele wiadomo. Adopcja bezdomnego, potrzebującego pomocy psa to piękny gest, ale musicie pamiętać, że jes to również odpowiedzialność. Musicie być mądrymi i rozważnymi przewodnikami, pokazać psu, co jest dobre, a co złe, nauczyć go życia w naszym – ludzkim – świecie, właściwego zachowania się i kontaktów z innymi ludźmi, psami, kotami oraz zdobyć jego zaufanie On odpłaci Wam za to bezgranicznym oddaniem, ufnością i da Wam wiele radości.
Pamiętajcie, że pies to nie wilk, ani nie mały człowieczek, przebrany w skórę psa.
Pies - to pies, odrębny gatunek, który ma charakterystyczne dla swojego gatunku potrzeby.
Potrzeba bezpieczeństwa
Pies czuje się bezpiecznie, gdy jego świat jest uporządkowany, a to co się dzieje dokoła jest przewidywalne. Nie powinien być zaskakiwany niespodziewanymi, nieprzyjemnymi bodźcami – jak np. po
dchodzenie i głaskanie śpiącego psa, wkładanie ręki do miski, kiedy je, całowanie, branie go na ręce, wyciąganie na siłę z ukrycia, kiedy jest zaniepokojony, kładzenie się i wieszanie dziecka na psie, siłowe przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych itp.
Sasza_w_schronie
Nie można również od psa wymagać czegoś, czego nie został wcześniej nauczony – zasada jest prosta, najpierw spokojnie psa czegoś naucz, dopiero potem tego wymagaj.
Pamiętaj, że pies nie zna języka polskiego ( żadnego innego ludzkiego języka również nie), dlatego najpierw musisz go nauczyć znaczenia poszczególnych słów, kojarząc mu je z wykonywaną czynnością.
Dobre zachowania nagradzaj – pochwałą, głaskaniem ( jeżeli pies lubi dotyk), czasem smakołykiem, czasem zabawą.
Gdy pies robi coś co Ci się nie podoba powiedz spokojnie „NIE” lub „FE” i spraw, aby pies nie otrzymał spodziewanej nagrody: odwróć się od niego, zabierz go z danej sytuacji, wyprowadź na chwilę. Daj mu kolejną szansę i natychmiast, kiedy pies się poprawi – pochwal go za to.
Nigdy nie krzycz na psa. Krzyk jest oznaką słabości. Prawdziwy autorytet opiera się na pewności siebie i na zaufaniu, a nie na krzyku.
Nie można używać wobec psa przemocy fizycznej w postaci bicia, powalania na ziemię, szarpania za kark itp., szarpania na kolczatce ( bo psy tego nie rozumieją), nie wolno na niego krzyczeć ani tłumaczyć mu, że coś zrobił źle ( bo psy tak się ze sobą nie komunikują).
Naucz się obserwować i rozumieć swojego psa – on naprawdę będzie się starał wiele rzeczy Ci przekazać, a tylko kwestią wprawy i doświadczenia jest, czy będziesz umiał to odpowiednio zinterpretować.
Zapewnij psu spokojne miejsce do odpoczynku i do snu. Postaraj się aby nikt nie przeszkadzał psu gdy odpoczywa. Jeśli chcesz z nim się pobawić lub wyjść na spacer - zawołaj go. Bądź dla psa dobrym, sprawiedliwym przewodnikiem. Pozwól mu mieć w Tobie oparcie, zdobywaj jego zaufanie i konsekwentnie pokazuj mu, czego od niego wymagasz.
Zaburzone poczucie bezpieczeństwa może prowadzić do nadmiernej lękliwości, a także do agresji i innych problemów z zachowaniem.
Utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej i umysłowej
Dbaj o zdrowie swojego psa.
Podawaj mu odpowiednio zbilansowane posiłki– surowe tzw. dietę BARF, gotowane w domu lub karmy gotowe dobrej jakości, dobrane do wieku, rasy i aktywności psa ( unikaj tanich karm tzw.”supermarketowych).
Pamiętaj o obowiązkowych szczepieniach, a w razie problemów zdrowotnych korzystaj z pomocy lekarza weterynarii.
Pies, niezależnie od rasy, to drapieżnik.
Do szczęścia potrzebuje wysiłku fizycznego, spacerów połączonych z możliwością poznawania środowiska, nowych ludzi, psów, eksploracji otoczenia. Niektóre psy potrzebują większej dawki aktywnego ruchu, inne mniejszej, jednak każdy powinien mieć możliwość codziennego zwiedzania świata razem ze swoim przewodnikiem.
Spacery powinny być połączone ze wspólną zabawą i szkoleniem. To człowiek, a nie pies decyduje, gdzie i jak szybko pójdziecie, do kogo podejdziecie, z kim i jak się przywitacie – czyli to przewodnik kontroluje przebieg spaceru.
sasza-terazPoza spacerem na luźnej smyczy i swobodnym bieganiem psa znajdź też czas na zabawy z nim połączone z ćwiczeniami podstawowego posłuszeństwa, albo różnych sztuczek. Wtedy taki spacer będzie połączeniem przyjemnego z pożytecznym, a jednocześnie poza utrzymaniem przez psa dobrej kondycji fizycznej, będzie dla niego stymulujący umysłowo.
W domu ucz psa podstaw dobrych manier, ale też poćwicz z nim różne komendy i sztuczki, pobaw się np. w trzy kubki albo szukanie poukrywanych w różnych miejscach zabawek czy smakołyków, uczenie nazw przedmiotów i przynoszenie ich do Ciebie itp.
Jako że psy to drapieżniki, potrzebują też od czasu do czasu pożuć coś twardego, żeby poćwiczyć szczęki i oczyścić zęby.
Dawaj psu gryzaki – kości cielęce, albo specjalne preparowane gryzaki, które można kupić w sklepach zoologicznych.
Pies, który nie ma zaspokojonych tych potrzeb prawdopodobnie zacznie szukać rozładowania w inny, niekoniecznie miły dla nas sposób – niszcząc dom czy ogród, kopiąc dziury, prując w strzępy nasze ukochane kanapy, kopulując na ludzkich nogach, czy gryząc cokolwiek, co wg niego się do tego nadaje.
Potrzeba rozmnażania
Jest potrzebą silną i naturalną. Psy i suki w okresie rui zmieniają się psychicznie , głuchną na wołania właścicieli, czasami wyją, piszczą, stają się agresywne, uciekają w poszukiwaniu partnera.
Wykastruj/wysterylizuj swojego psa, żeby zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu.
Kastracja/sterylizacja zmniejsza także ryzyko wielu chorób.
Potrzeba przebywania w grupie i zasady
Psy to zwierzęta społeczne, które mają potrzebę przebywania w grupie. Dla psa to my – jego opiekunowie stanowimy grupę najważniejszą, z którą z biegiem czasu staje się najbardziej związany emocjonalnie.
Jednak pamiętaj, że w tej grupie obowiązują pewne zasady i to człowiek je ustala, musi ich psa spokojnie nauczyć, a potem ich wymagać.
Zastanów się:
* Czy Twój pies będzie mógł spać na kanapie?
* Czy pies może przebywać w kuchni, kiedy przygotowujesz posiłek?
* Czy Twój pies może żebrać, kiedy jesz posiłek?
* Jak pies ma się zachowywać w obecności gości?
* Czy ma ich witać szczekaniem? Skakaniem? Przynoszeniem zabawki albo kapci? Ma grzecznie siedzieć w przedpokoju i czekać, aż goście usiądą, a przywitać się dopiero kiedy Ty na to pozwolisz? Co pies ma robić, kiedy goście jedzą?
* Co pies ma robić, kiedy TY odpoczywasz po pracy?
* Jak pies ma się zachowywać, kiedy szykujecie się do wyjścia na spacer? Czy może skakać, szczekać i wymuszać? Czy powinien grzecznie leżeć, aż go nie zawołasz?
* Jeżeli macie inne zwierzęta – jak pies powinien zachowywać się wobec nich?
* Ustaliwszy zasady konsekwentnie ich przestrzegaj.
Od samego początku ucz też psa, że nie zamierzasz poświęcać mu całego swojego czasu i że świat się nie kończy, kiedy znikasz mu z oczu i zostawiasz go w domu samego.
Zacznij wychodzić z domu na kilka chwil, nie żegnając się z psem, stopniowo wydłużaj czas swojej nieobecności.
Przed wyjściem – zabierz psa na ciekawy spacer. Wychodząc możesz zostawić mu pysznego gryzaka którym zajmie się podczas twojej nieobecności.
Nigdy nie wracaj do domu ani nie uspokajaj przez drzwi psa, który szczeka albo drapie w drzwi – bo w ten sposób nagrodzisz właśnie takie zachowanie i pies będzie je powtarzał.
Nie karaj psa, jeżeli po powrocie zastaniesz zniszczenia albo pies się załatwi pod twoją nieobecność, bo on tego nie zrozumie. Niszczeniu przedmiotów i brudzeniu w domu można zaradzić przeprowadzając trening przebywania w klatce. Klatka jest bezpieczną norką, w której pies spokojnie oczekuje na powrót opiekuna.
W razie problemów z zachowaniem psa skorzystaj z pomocy dobrego szkoleniowca albo behawiorysty, który zobaczy i oceni psa i zaproponuje odpowiednie postępowanie.
Pies to wielka przyjemność i przy odrobinie dobrej woli oraz konsekwencji – najlepszy przyjaciel człowieka.
Nauczcie się siebie nawzajem, a będziecie cieszyć się swoim towarzystwem przez długie lata.
http://wesolalapka.pl/o-psie-ze-schroni ... m-841.html