Dolegliwosci i bole stawow

Moderator: dalmibea

Dolegliwosci i bole stawow

Postprzez dalmibea » Wt sty 25, 2011 12:55 pm

Prawdziwy przełom w traktowaniu karmy dla psów zaszedł w latach 90 ubiegłego wieku, kiedy to najpierw ze zdziwieniem odkryto, a później z zachwytem badano wpływ odpowiedniego żywienia nie tylko na poziom odżywienia zwierzęcia, ale także na jego zachowanie czy podatność na choroby. Jednym z wspanialszych odkryć jest wpływ podawania glukozaminy i chondroityny oraz MSM (metylosulfanylometanu) na rozwój i budowę stawów psów, zwłaszcza gdy przypomnimy sobie, jak niedawno w sumie hodowcy psów zdali sobie sprawę z zagrożeń dla zdrowia związanych z dysplazją stawów biodrowych czy łokciowych.
Tkanka chrzęstna i maź stawowa stanowią jakby poduszki i smary, chroniące miejsce połączeń ze sobą dwóch kości. Bez nich stawy i kości, trąc o siebie bez jakiejkolwiek ochrony, szybko by się zużyły (z tego właśnie w uproszczeniu wynika bolesność związana z dysplazją stawów biodrowych).

Kiedy chrząstka w stawie ulega choćby częściowej degeneracji, w przegubach pojawia się sztywność i ból, co zasadniczo ogranicza ruchliwość zwierzęcia, co widać gołym okiem. Na dodatek wszelka niewielka nawet degeneracja chrząstki sprawia, że dalsze jej zniszczenia postępują w stopniu wprost lawinowym. Kiedy już dojdzie do uszkodzenia chrząstki, nie ma co liczyć na to, że ona sama się zregeneruje. Szanse na to są niewielkie, zwłaszcza jeśli nie dostarczymy zwierzęciu specyficznych surowców, mogących wspomóc regenerację chrząstki. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest z jednej strony nie dopuszczenie do degradacji chrząstki stawowej, z drugiej – do stałego oferowaniu organizmowi zwierzęcia aminokwasów ułatwiających tworzenie chrząstki i mazi stawowej.

W karmie dla psów taką role pełnią dwie substancje, będące składnikami budulcowymi chrząstki: glukozamina i siarczan chondroityny. Te dwa składniki tkanki łącznej pomagają utrzymać zdrowie stawów i naprawiać niewielkie uszkodzenia. Ich połączenie działa synergicznie i pobudza produkcję chrząstki, zmniejszając dyskomfort związany z dysplazją. Na dodatek, wedle badań prowadzonych i na zwierzętach, ale także i na ludziach - glukozamina zmniejsza ból i zwiększa ruchomość stawów, podobnie jak niesterydowe leki przeciwzapalne, lecz nie ma, jak większość z nich, szkodliwych działań ubocznych.

Glukozamina to aminocukier naturalnie występujący w organizmie i wchodzący w skład proteoglikanów (związki białkowo-cukrowe). Związki te budują tkankę chrzęstną, nadają jej twardość i sprężystość. Chrząstka stawowa pozbawiona jest naczyń krwionośnych, a odżywianie jej możliwe jest za pomocą mazi stawowej, zawierającej glukozaminę. Tak więc glukozamina nie tylko buduje chrząstkę, ale także bierze udział w jej odżywianiu.

Glukozaminę produkuje się z pancerzyków rozmaitych owoców morza. Równie “morskie korzenie” ma chondroityna. Słynny i ostatnio bardzo modny w leczeniu ludzi 'wyciąg z chrząstki rekina”mający działać zbawiennie na wszelkie dolegliwości stawowe, swe znaczenie zawiera przede wszystkim znaczącej zawartości chondroityny w postaci siarczanu. Związek ten jest silnym czynnikiem przeciwzapalnym, hamuje rozkład chrząstki i pobudza jej naprawę. Jest on niezbędny do prawidłowego metabolizmu, rozwoju i regeneracji chrząstki. Zwiększa uwodnienie stawu, co dodatkowo zmniejsza tarcie powierzchni stawowych chrząstek.

Chondroityna jest także aminocukrem, który odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu chrząstki stawowej. Działa ona także, podobnie jak glukozamina, przeciwbólowo i zwiększa ruchomość stawów. Siarczan chondroityny bierze udział w regeneracji tkanki chrzęstnej i kostnej, mając ogromny pozytywny wpływ na wytrzymałość i sprawność stawów.

Dysplazja stawów biodrowych polega na niecałkowitym kształceniu panewki stawowej, co sprawia że siły działające na staw i wykładającą go chrząstkę są znacznie większe niż przewidziała to natura. W tej sytuacji intensywna ochrona chrząstki stawowej nie dość, że opóźnia jej dewastację, to jeszcze podawanie w młodości glukozaminy i chondroityny może całkowicie zapobiec wystąpieniu objawów dysplazji, wynikających przecież z bolesności stawów...

Dodatek siarczanu chondroityny i glukozaminy do karm typu large breed sprawia, że zarówno szczenięta jak i dorosłe psy mają stawy zadbane tak, jak tylko można się o to zatroszczyć w żywieniu. Substancje te, zwłaszcza ze względu na ich zbawienne działanie na stawy dotknięte artrozą, wchodzą także często w skład karm dla psów starszych, typu senior, przyczyniając się do zmniejszenia bólów stawów związanych z wiekiem psa.


Artykuł jest przedrukiem z pisma BREEDER nr 3, biuletynu Klubu Hodowców ARION


http://allegro.pl/arthroscan-plus-na-st ... 76176.html
Avatar użytkownika
dalmibea
Site Admin
 
Posty: 6291
Dołączył(a): So lut 20, 2010 5:58 pm

Postprzez dalmibea » Wt sty 25, 2011 12:56 pm

DOG FIT - glukozamina, chondroityna dla zwierząt 60kaps.

Suplement niezastąpiony dla zwierząt - psów, kotów i koni.

Ze względu na dawkowanie - 1 kapsułka dziennie na 50kg wagi zwierzęcia suplement szczególnie polecany dla psów ras ras dużych (Berneński Pies Pasterski BPP, Duży Berneński Pies Pasterski DBPP, Dog, Owczarek Węgierski, Maremmano, Owczarek Francuski, Owczarek Niemiecki, Owczarek Kaukaski, Bokser, Cane Corso, Mastiff, Doberman, Labrador, Nowofunland, Leonberger, Owczarek Środkowo-Azjatycki; Azjata, Bernardyn, Buldog, Owczarek Podhalański i wiele innych ), ale także dla koni. Jest doskonały także dla mniejszych zwierząt - kotów, mniejszych psów (Terrier, Jamik itp) - kapsułkę otwiera się bez problemów i dawkowanie dopasowuje się do masy zwierzęcia i aktualnych potrzeb.

Glukozamina i chondroityna są ważnymi składnikami mazi stawowej. Glukozamina jest składnikiem chrząstek, tkanki łącznej i innych ważnych tkanek, szczególnie tych związanych z aparatem ruchu.
Gdy organizm nie dysponuje wystarczającą ilością glukozaminy, maź staje się rzadsza i bardziej wodnista, stawy są bardziej podatne na wyeksploatowanie i uszkodzenia. Uzupełnienie niedoborów glukozaminy i chondroityny skutecznie pomaga naprawić uszkodzone stawy i tkanki. Maź stawowa zaczyna znów skutecznie spełniać swoją funkcję. Stawy przestają boleć. Leczenie przebiega sprawniej i skuteczniej. Produkcja glukozaminy zmniejsza się z wiekiem. Zapewnienie organizmowi stałego źródła glukozaminy i chondroityny pomaga zachować zdrowe chrząstki stawowe. Glukozamina łagodzi bóle związane z zapaleniem stawów, uczestniczy w wytwarzaniu chrząstki. Organizm wytwarza glukozaminę w bardzo małych ilościach. Glukozamina to aminocukier, ale w odróżnieniu od innych cukrów jest ona przyswajalna przez tkanki kostne. Funkcja glukozaminy w organizmie polega na stymulowaniu wytwarzania podstawowego elementu strukturalnego chrząstki. Glukozamina oprócz tego uczestniczy w kształtowaniu wiązadeł, skóry, oczu, kości i zastawki sercowej. Jest również przewodnikiem siarki do chrząstek. Siarka jest niezbędna dla tkanek stawowych, zapewniając trwałość tkanek chrząstkowych wiązadeł i torebki. Glukozamina stymuluje wytwarzanie glukozaminoglikanów.
Proteinglikany są konstrukcją nośną dla kolagenu. Chrząstki są złożone z proteinglikanów, kolagenów i wody. Proteinglikany pomagają zatrzymać wodę w tkankach łącznych, co nadaje chrząstce giętkość, sprężystość, trwałość.
problemem dla każdego organizmu jest regeneracja chrząstki w stawach, co jest spowodowane niezdolnością wytwarzania wystarczającej ilości gukozaminy. Glukozamina jako dodatek dietetyczny uzupełnia zasoby organizmu wszystkimi niezbędnymi składnikami dla regeneracji tkanek łącznych.


Kapsułka zawiera glukozaminę, chondroitynę i MSM - składniki niezbędne podczas rośnięcia zwierzęcia, po operacjach i zabiegach, przy urazach, problemach ze stawami (dysplazja), problemach z aparatem ruchu, w niedoborach.

1 kapsułka zawiera Glucosamin (500 mg); Chondroitin (200mg); MSM (200mg);

http://www.vitaspa.pl/dog-fit-glukozami ... -p-54.html
Avatar użytkownika
dalmibea
Site Admin
 
Posty: 6291
Dołączył(a): So lut 20, 2010 5:58 pm


Powrót do PORADY WETERYNARYJNE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron