Zajrzyj psu pod ogon...

Moderator: dalmibea

Zajrzyj psu pod ogon...

Postprzez lidzbararas » Śr wrz 22, 2010 3:12 pm

Bardzo często zdarza się, że właściciele psów proszą o zastosowanie środków przeciwrobaczych. Powodem jest nadmierne zainteresowanie się psa okolicą swojego odbytu. To nadmierne zainteresowanie wyraża się poprzez częste wylizywanie tej okolicy, czy tarcie nią o podłoże, tzw. saneczkowanie.

Właściciele psów najczęściej kojarzą to z robaczycą, która rzeczywiście bardzo rzadko może powodować wystąpienie podobnych objawów u psów (właściciele takie postępowanie kojarzą z występowaniem owsików u człowieka, któremu towarzyszy świąd w okolicy odbytu). Pasożytami, które mogą dawać podobne objawy są tasiemce psie, a właściwie człony tego tasiemca.

Jednak najczęściej przyczyną takich zachowań są nadmiernie przeładowane lub chorobowo zmienione zatoki gruczołów okołoodbytowych. U psów możemy znaleźć dwie zatoki gruczołów okołoodbytowych, gromadzące ich wydzielinę, to jest prawą i lewą zatokę. Zatoki znajdują się pod skórą w tkankach z lewej i prawej strony odbytu, uchodząc na zewnątrz pojedynczymi wąskimi kanałami. Wydzielina gruczołów okołoodbytowych w psim świecie pełni ważną społecznie rolę – albowiem każdy pies wytwarza wydzielinę o tylko jemu właściwym, rozpoznawalnym dla innych psów zapachu. Można by to porównać do indywidualności właściwej odciskom palców u człowieka. Na pewno zauważyliście Państwo, że na początku psiego powitania następuje obwąchiwanie się w okolicy „gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę”. Najczęstszym problemem psów związanych z zatokami jest ich przeładowanie, jednakże może ono przejść w zapalenie zatok gruczołów okołodbytowych, następnie w ropne zapalenie i w końcu w ropień.

W zależności od stadium choroby oprócz wylizywania i saneczkowania psy mogą wykazywać zachowania ochronne dla bolącej okolicy, a więc będą unikały siadania, parcia podczas aktu defekacji będą bolesne. Kiedy będziemy dotykać okolicy omawianych zatok niekiedy stwierdzimy, że są bolesne, obrzękłe. Kiedy dojdzie do powstania ropnia, zatoka jest bardzo bolesna, obrzękła i gorąca, pies nie może się wypróżnić. Ropnie najczęściej pękają na zewnątrz, a poprzez powstała przetokę wydostaje się cuchnąca, ropno-krwista wydzielina.

Taki stan wymaga kilku a niekiedy kilkunastodniowego leczenia, polegającego na przepłukiwaniu roztworami antyseptycznymi, podawaniu leków miejscowo i ogólnie.

Stanom zapalnym zatok gruczołów okołoodbytowych może towarzyszyć ogólne złe samopoczucie i gorączka.

Jeżeli zatoki są jedynie przeładowane wystarczy delikatnie je ucisnąć, co spowoduje wydostanie się na zewnątrz brązowawo-szarawej wydzieliny. Jeżeli dojdzie do zatkania ujść, a zawartość zatok jest twarda lub ciastowata, stosuje się płukanie przy pomocy specjalnej igły zakończonej oliwką. W zależności od stanu, wlewa się płyny antyseptyczne lub stosuje się leki podawane bezpośrednio do zatok. Przy często występujących, powtarzających się problemach zaleca się ich chirurgiczne usunięcie.

Nowotwory zatok okołoodbytowych występują rzadko.

Problemy związane z przeładowaniem zatok okołoodbytowych zdarzają się u różnych psów z różną częstotliwością – u jednych występują co kilka tygodni, u innych co kilka miesięcy, a u jeszcze innych nie występują nigdy. Przyczyny takiego stanu rzeczy nie są do końca poznane. Mówi się o tym że za nadmierne gromadzenie się wydzieliny odpowiedzialne może być zatykanie się wąskich kanalików wyprowadzających, zbyt luźny kał, który podczas aktu defekacji nie uciska od strony odbytu na zatoki.

Właściciele psów powinni potrafić pomóc psu usunąc nadmiar wydzieliny, oczywiście jeżeli taki problem zdarza się u ich podopiecznego. Jeżeli tego nie potrafią, każdy lekarz weterynarii ich tego chętnie nauczy, a jeśli jednak z jakichś powodów właściciele sobie z tym nie radzą – zawsze pomoże.

Zapamiętajmy:

* Tarcie odbytem o podłoże, wylizywanie odbytu, trudności w oddawaniu kału to objawy, na które właściciel zawsze powinien zwracać uwagę.
* Saneczkowanie, nadmierne wylizywanie odbytu, obrzęk jego okolicy mogą być objawami zapalenia gruczołów zatok okołoodbytowych.

Narządy rozrodcze

Suczka

Chciałabym zwrócić uwagę czytelnika na objawy ze strony układu rozrodczego, których właściciel nigdy nie powinien lekceważyć. Zapamiętajmy: srom u suczki jest obrzęknięty tylko w okresie cieczki i bezpośrednio przed nią; jakikolwiek obrzęk sromu w okresie międzycieczkowym jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Również wyciek z pochwy powinien zaniepokoić właściciela, chyba że pojawia się w bardzo małej ilości i jest przejrzysty, surowiczy. Wyciek pojawiający się w okresie ciszy hormonalnej jest powodem do wizyty u lekarza zwłaszcza wtedy, kiedy suczka przy okazji wycieku ma wzmożone pragnienie i niechęć do jedzenia. Mogą to być objawy zapalenia błony śluzowej macicy, zwanego ropomaciczem.

Nadmierne zainteresowanie tą okolicą, wylizywanie, jak również pojawienie się jakiegokolwiek tworu w szparze sromowej to powód do niepokoju.

UWAGA: zapalenie okolic okołoodbytowych bardzo często występuje u psów świeżo zabranych ze schroniska czy innych obiektów adopcyjnych, objawy występują w 2-3 tygodniu pobytu psa w nowym domu.
Wynika to ze stresu, zmiany pokarmu oraz zmiany załatwiania potrzeb fizjologicznych.

Obrazek
lidzbararas
Avatar użytkownika
lidzbararas
 
Posty: 33
Dołączył(a): Pn mar 08, 2010 11:15 am

Powrót do PORADY WETERYNARYJNE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron