Aktywna zabawa z psem

Wszelkie ciekawostki i porady o życiu z psem. Urlop, pies i dziecko itd.

Moderator: dalmibea

Aktywna zabawa z psem

Postprzez dalmibea » Śr cze 30, 2010 11:54 pm

Aktywna zabawa z psem

Sporty uprawiane przez ludzi wielokrotnie łączą się z zabawą z psem. A skoro lekarze i dietetycy namawiają do tego, aby prowadzić aktywny tryb życia, to dlaczego nie robić tego właśnie z ulubionym czworonogiem?
Właściciele zwierząt doskonale zdają sobie sprawę z tego, że pies wybiegany, to pies szczęśliwy. Jaka jest zatem recepta na dobre samopoczucie czworonoga? Zabawa interaktywna, zapewniająca dużo ruchu. Na szczęście asortyment zabawek pomagających spędzić czas z pupilem w sposób aktywny jest wyjątkowo bogaty. Wśród nich można znaleźć nawet sprzęty do bardziej profesjonalnych sportów, takich jak np. agility czy dogtrekking.

Zabawki do aportowania

Najpopularniejszym sposobem aktywnego spędzania wolnego czasu jest oczywiście zabawa w aportowanie. Nadają się do tego niemal wszystkie zabawki wykonane z trwałego materiału (najczęściej gumy lub sznurów), które pies bez problemu utrzyma w pysku. Do tej grupy zabawek należą frisbee, najróżniejsze rodzaje piłeczek, gumowe pałki, hantle itp. Nowością w tej kategorii są piłki świecące, które umożliwiają i uatrakcyjniają wieczorne spacery. Przy sprzedaży wszelkiego rodzaju zabawek do aportowania należy pamiętać o rozmiarach i rasie psa. Większość gadżetów do aportowania jest podzielona na poszczególne kategorie, które uwzględniają wyżej wymieniony aspekt. Warto także powiedzieć klientowi, iż zabawki do aportowania doskonale nadają się dla większej grupy zwierząt. Niektórzy hodowcy zauważają, że zabawa psów ze sobą, choć jest bardzo wyczerpująca, dobrze działa na psa, którego potem ogarnia błogi spokój. Ten ostatni argument wydaje się ważny w procesie sprzedaży wielu zabawek.

Rowerowe wycieczki

Rzucanie zabawki psu jest sposobem na spędzanie czasu dla tych właścicieli, którzy wolą mniej aktywną (ze swojej strony) zabawę z psem. Natomiast tym, którzy dbają o swoją kondycję, uprawiają jakąś dyscyplinę sportu i lubią wycieczki rowerowe, warto polecić wszelkiego rodzaju sprzęty potrzebne do rowerowych wojaży. Należą do nich specjalne smycze i uprzęże umożliwiające przypięcie do roweru zwierzęcia w sposób bezpieczny i dla rowerzysty, i dla psa biegnącego obok, także transportery wraz z zapięciem do tylnego bagażnika roweru lub na kierownicę (przeznaczone dla piesków małych ras, które nie dadzą rady biec przy rowerze) oraz szereg akcesoriów potrzebnych do napojenia i nakarmienia psa (pojemniki na wodę oraz sakwy na suchą karmę). Ponieważ wyprawy do lasu mogą wiązać się z drobnymi zranieniami np. psiej łapy, warto mieć pod ręką apteczkę z podstawowym zestawem opatrunkowym. W związku z tym, że wycieczki rowerowe są ostatnio bardziej popularne, nie może powyższych akcesoriów zabraknąć w dobrze zaopatrzonym sklepie zoologicznym. Klientom preferującym ten sposób spędzania czasu z pupilem warto zwrócić uwagę, by przed wyprawami odwiedzili weterynarza, który wykluczy schorzenia serca i stawów u psa. Można również przy tej okazji podpowiedzieć kupującym, że interesującą dla psa zabawą może być odnajdywanie ukrytych wcześniej smakołyków. Niektórzy specjaliści wręcz twierdzą, że godzinne węszenie odpowiada trzem godzinom biegania. Do takiej zabawy idealne będą smakołyki oraz zabawki ze smakołykiem schowanym w środku.

Agility

Oglądane czasami w telewizji zawody psów skaczących przez przeszkody, koła czy huśtawki, to już nie jest rzeczywistość, którą powinniśmy kojarzyć tylko z zachodnimi trendami. Agility, bo tak nazywa się zabawa z psem polegająca na pokonywaniu przez psa toru przeszkód o różnym stopniu trudności, to jeden z najpopularniejszych nowych trendów mający na celu aktywne i wspólne z właścicielem spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Co więcej, taki tor przeszkód właściciel psa może samodzielnie zorganizować w parku, angażując jednocześnie do zabawy inne zwierzęta, które akurat są na spacerze. Zestawy do agility są dostępne w sprzedaży w różnych cenach (350-1400 zł). Można kupić cały zestaw albo tylko wybrane elementy toru przeszkód, np. tunel, huśtawkę, kółko do przeskoków czy drążki. Akcesoria do agility to nowość na polskim rynku i do tego bardzo dobrze rokująca.

Dogtrekking

Ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu z czworonogiem jest dogtrekking, czyli tzw. piesze wędrówki z przypiętym specjalną smyczą/linką lub szelkami psem. Smycz tę (lub szelki) przymocowuje się albo do specjalnego pasa, albo do plecaka, który z kolei łączy się z tułowiem właściciela. Trasa wędrówki to około 20-25 km. Bierze w niej udział przynajmniej kilkuosobowa grupa właścicieli wraz ze swoimi psami na wcześniej ustalonej trasie, na której są zaznaczone przystanki. Podczas takiej wycieczki najważniejsza jest specjalna linka – musi mieć amortyzację, by w razie szarpnięcia nie obciążała kręgosłupa właściciela w odcinku lędźwiowym. Z tego względu liczy się wysoka jakość sprzętu. Nie chodzi przecież o to, by klient kupił najtańszą linkę lub szelki, po czym zniechęcił się do tego sportu. Nawiasem mówiąc miłośnicy dogtrekkingu dzielą się na tych, którzy traktują to bardziej rekreacyjnie, i na tych, którzy traktują to jako poważny sport. Raz na jakiś czas są organizowane zawody dogtrekkingowe, gdzie trasy mają długość około 50 km, a uczestnicy pokonują je w siedem do piętnastu godzin. Sprzedaż tego typu sprzętu wymaga jednak od sprzedającego dużej wiedzy. Błędy w doradztwie są tutaj niedopuszczalne. Zatem dobrze, gdy sprzedawca przyswoi wiedzę na ten temat i skorzysta z oferowanych przez producentów ulotek czy szkoleń.

Smakołyki jako nagrody

Każda forma zabawy, a szczególnie taka, która łączy się z elementami szkoleniowymi, wymaga regularnego nagradzania psa za dobrze wykonanie zadania. Pochwała dla psa to ciepłe słowa, pogłaskanie natychmiast po wykonaniu prawidłowo zadania oraz podanie mu smakołyków. Te ostatnie potrzebne są szczególnie w pierwszej fazie nauki, ale przydają się także i później. Dlatego też klient, który wybiera się ze swoim psem na weekend, musi być zaopatrzony w spory zapas smakołyków/przekąsek. I tutaj warto pomyśleć o tych przeznaczonych dla zwierząt aktywnych, czyli wspomagających organizm podczas weekendowego wysiłku. Są one także nieodzowne w procesie szkolenia szczenięcia, który dopiero uczy się rozpoznawać znaczenie poszczególnych poleceń.

Dodatkowe sprzęty

Całodniowa wyprawa wymaga zabrania pewnego zapasu jedzenia dla psa, ponieważ wysiłek fizyczny sprawi, że będzie on głodny. Oczywiście w żadnym wypadku nie można zapomnieć o wodzie. Zarówno na suchą karmę, jak i na wodę można zaoferować kupującemu sakwę na pokarm oraz specjalną butelkę z dozownikiem pozwalającą napoić zwierzę. W czasie przerw przydatna będzie mata-legowisko, którą można bez problemu zwinąć i schować do plecaka (np. do plecaka dogtrekkingowego). Nie można także zapominać o bezpieczeństwie psa podczas wędrówki szlakami przecinającymi się z jezdniami. Do tego idealnym rozwiązaniem może okazać się obroża odblaskowa lub z wmontowaną świecącą (lub migającą) żarówką. Dzięki niej pies będzie widoczny z daleka dla nadjeżdżających samochodów. Ponadto dostępne w sklepie zoologicznym obroże powinny mieć różne kolory. Element ten docenią właściciele kilku psów.

Odzież i akcesoria do podróży

Podczas wędrówki odzież (i właściciela, i psa) powinna być dostosowana do panujących na dworze warunków. Z tego tez względu warto zaopatrzyć sklep w specjalne ubranka dla psów różnej wielkości chroniące przed deszczem czy zimnym wiatrem. Psy biegające po lesie narażone są na skaleczenia i obtarcia, dlatego niektórzy właściciele zakładają swoim podopiecznym specjalne wodoodporne buty, przeznaczone do wielogodzinnych spacerów. Po zakończonej zabawie lub wycieczce właściciel oraz pies wsiadają zazwyczaj do samochodu. Niestety brudne od błota łapy psa mogą spowodować niemałe szkody na tapicerce auta, dlatego lepiej ostrzec klienta i zaproponować mu specjalną matę do przewożenia czworonoga oraz szelki, które zabezpieczą pupila podczas jazy. Jeśli klient ma duży samochód, można zamiast maty zaoferować duży transporter/klatkę lub kratę oddzielającą kierowcę od tylnej części auta, gdzie pies będzie siedział. (...)

Aleksandra Galus
Avatar użytkownika
dalmibea
Site Admin
 
Posty: 6291
Dołączył(a): So lut 20, 2010 5:58 pm

Powrót do CIEKAWOSTKI/PORADY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron