Wędrówka czy harówka ?

Wszelkie ciekawostki i porady o życiu z psem. Urlop, pies i dziecko itd.

Moderator: dalmibea

Wędrówka czy harówka ?

Postprzez dalmibea » Śr cze 30, 2010 11:42 pm

Wędrówka czy harówka ?

Odliczamy dni do wyjazdu na urlop. Myślimy, że sprawnie spakujemy do samochodu bagaże, dzieciaki i psa. Potem śmigniemy kilkadziesiąt kilometrów szosą. Pies się ucieszy, wreszcie się wybiega po całym roku siedzenia w bloku! Scenariusz wspaniały, ale czy zawsze realny?


Wreszcie nadchodzi ten dzień. Pakujemy bagaże zgodnie z planem, dzieci już siedzą w samochodzie, teraz kolej na psa. – Hop – mówię. – No co ty... nie bój się, będzie fajnie! Nie denerwuj mnie i wsiadaj!

Upchnięty na tylnym siedzeniu obok naszych pociech oraz torby z żywnością siedzi wreszcie i on. Od razu wyjada prowiant, po czym próbuje przedostać się na przednie siedzenie i dać buziaczka. Szamoczę się z nim chwilkę, ale udaje mi się go wepchnąć z powrotem na tylne siedzenie. Jedziemy!

Droga nie jest najlepszej jakości: kocie łby, jakieś doły, liczne zakręty. Niestety Bobik ma rewolucje żołądkowe... Dojeżdżamy na miejsce zmęczeni, brudni, a pies zestresowany...

Znacie taki obrazek? By uniknąć powyższych perturbacji i rozpocząć wakacje w miłym nastroju, jeszcze przed wyjazdem należy pomyśleć o przygotowaniu siebie i swojego pupila do czekających nas zmian.

Zabezpieczenie psa

Psa należy zaszczepić, a na urlop trzeba zabrać jego książeczkę zdrowia. Zawieście na obroży adresówkę lub wisiorek z numerem telefonu kontaktowego w razie zagubienia pupila. Ważna jest ochrona przed kleszczami. Należy stosować preparaty wkraplane w kark psa lub specjalne obroże, te jednak nie nadają się, gdy pies często wskakuje do wody.

Pamiętajcie! Psy nie lubią się opalać tak jak wy. W upalne letnie dni muszą mieć zapewnione zacienione miejsce i możliwość schłodzenia organizmu. Dotyczy to przede wszystkim ras krótkonosych, które ze względu na budowę pyska są bardzo podatne na udar cieplny.


Planując wyjazd ze znajomymi biorącymi pupila, który nie zna się z waszym czworonogiem, zapoznajcie psiaki na neutralnym terenie. Umówcie się razem na spacer w parku, by psy się ze sobą pobawiły. Na wyjeździe unikajcie sytuacji konfliktowych – nie karmcie psiaków obok siebie, nie zostawiajcie im kości lub smakołyków, gdy was nie ma w pobliżu.

Urlopowe warianty

Chcecie aktywnie spędzić urlop? Zapewnijcie odpowiednie przygotowanie fizyczne swojemu podopiecznemu, bo może okazać się, że nie nadąży za rowerem albo nie będzie w stanie zdobyć górskiego szczytu.

Pobyt na działce. Aktywność psa zapewne nie będzie większa niż normalnie. Nie musicie więc go specjalnie przygotowywać.

Wyjazd nad morze. Choć nie wymaga specjalnej zaprawy fizycznej psa, to pamiętajcie, że powinien on mieć zapewnione zacienione miejsce pod parasolem i dostęp do słodkiej wody (nadmiar morskiej może spowodować rozstrój żołądka, warto mieć w apteczce środki przeciw biegunce). Należałoby pupila nienawykłego do przebywania w dużym skupisku ludzi przekonać do takiej sytuacji. Możecie w tym celu wybrać się na spacery do centrum miasta, do parku, pamiętając o smakołykach skupiających uwagę psa na was. Przechodząc obok szkoły czy boiska, zapoznajecie psa z dziećmi.

Urlop w górach. Wyprawa o charakterze wycieczki rowerowej lub długie piesze wędrówki – do takiej formy wypoczynku musicie psa przygotować dosyć solidnie. Wasz kanapowiec, podobnie jak wy wyjęci zza biurka, może po pierwszym treningu dostać zakwasów i odmówić współpracy następnego dnia. A wtedy nici ze wspólnej eskapady.

By tego uniknąć, mniej więcej miesiąc wcześniej zacznijcie biegać z psem lub ćwiczyć go w bieganiu przy rowerze. Na początek proponujemy niezbyt długie dystanse (ok. 1–1,5 km) co drugi dzień, potem przez tydzień pokonujcie tę samą odległość codziennie, po czym wydłużcie dystans stopniowo, dochodząc nawet do 7 km.
Pamiętajcie o tym, że pies ćwiczy na czczo. Podczas wyjazdu karmcie czworonoga wieczorem, przed spoczynkiem, by nie obciążać żołądka przed marszrutą (grozić to może skrętem żołądka). Wodę udostępniajcie mu często w niedużych ilościach w ciągu całego dnia.

W okresie treningu i podczas wyjazdu można podawać suchą karmę wysokoenergetyczną dla psów pracujących z dodatkami wspomagającymi ochronę stawów.

Zaopatrzcie swoją apteczkę w środki ochronne dla psa, np. w specjalny but w razie skaleczenia lub otarcia łapy.

W terenie, gdzie nie będzie drzew, do których można przywiązać psa, przydatny może okazać się wkrętak, który umożliwi zamocowanie linki.

Podczas pieszych wędrówek pies może sam nieść swój bagaż w specjalnie do tego przystosowanych sakwach. Przyzwyczajcie go do nich na spacerach, zakładając je najpierw puste, a obciążając dopiero po jakimś czasie. Średniej wielkości pies, ważący około 35 kg, spokojnie poniesie 4–6 kg bagażu.

Wycieczki do parków narodowych, rezerwatów i innych miejsc chronionej przyrody. Należy przy ich planowaniu sprawdzić, czy regulaminy i przepisy obowiązujące na terenie parku zezwalają na wprowadzenie psa.

Podczas wędrówek przez lasy liczcie się z tym, że żyją tam dzikie zwierzęta i w waszym podopiecznym może obudzić się praprzodek wilk, który nabierze ochoty na polowanie. Psa prowadźcie więc na lince lub w kagańcu. Ten powinien być luźny, by umożliwiał swobodne otworzenie pyska i oddychanie. Najlepiej, żeby był metalowy lub plastikowy. Unikajcie skórzanych i tekstylnych ochraniaczy odparzających skórę na pysku.

Linka powinna mieć 5–10 metrów długości. Często przywołujcie psa do siebie, zwłaszcza gdy zauważycie, że nadmierne węszy za ewentualną zwierzyną. Nagradzanie smakołykami za przyjście odwróci jego uwagę i wyrobi w nim odruch pilnowania się was. Dodatkowo warto zaopatrzyć go w jaskrawą, odblaskową obrożę, która widoczna wieczorem i z dużej odległości nie pozwoli myśliwemu pomylić waszego pupila ze zdziczałym psem. Zdarzają się bowiem przypadki postrzałów wałęsających się czworonogów.

Bezpieczny dojazd

Każdy właściciel zapewne wie, jak jego pies znosi podróż. Przy chorobie lokomocyjnej podajcie dostępne u lekarza weterynarii leki zmniejszające jej objawy. Zwiększcie także częstotliwość przystanków na trasie. Przed podróżą lepiej nie karmić pupila lub dać mu mniejszą porcję.

Publiczne środki lokomocji. Jeżeli macie w planach podróż środkiem lokomocji (pociąg, tramwaj, PKS, autobus miejski), którym pies nigdy nie jechał, warto wcześniej odbyć krótką podróż takim lub podobnym pojazdem. Na spokojnie, bez bagaży i nerwowej atmosfery spowodowanej godziną odjazdu, przyzwyczajcie psa do nieznanych mu obiektów. Zaopatrzeni w dużą ilość smakołyków najpierw spacerujcie obok przystanku czy po stacji kolejowej. Dopiero gdy pies się przyzwyczai, przemierzcie krótką trasę. Potem pójdźcie na spacer, pobawcie się z psem, aby kojarzył cel podróży nadzwyczaj miło.

Przejazd własnym samochodem. Musicie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Nie pozwólcie psu biegać po całym samochodzie. W aucie typu kombi psa można przewozić w bagażniku, oddzielając go kratką lub siatką. Czworonoga można przypiąć specjalnymi pasami bezpieczeństwa lub przewozić w przeznaczonych do tego celu transporterach czy klatkach. Transporter taki kupcie wcześniej, postawcie w domu, by pies miał czas się do niego przyzwyczaić. Włóżcie do środka posłanie, gryzaki, smakołyki i zamknijcie pupila w środku na czas ich konsumpcji. Dopiero po jakimś czasie wstawcie transporter do samochodu i przewieźcie w nim psa w przyjemne miejsce.

Transporter może przydać się także w hotelu lub na kempingu, gdzie będziecie mogli pozostawić w nim swojego podopiecznego, kiedy sami udacie się na przykład do restauracji.

Ostatnia uwaga: gdziekolwiek jesteście z waszym czworonogiem, pamiętajcie, że na wakacjach są inni ludzie. Powinniście liczyć się z tym, że nie każdemu może spodobać się wasz ujadający pupil. To, co wam wydaje się uroczym szczebiotem, innym może zakłócać spokojny wypoczynek. Podstawy posłuszeństwa wpojone psu przed wyjazdem na pewno okażą się bardzo przydatne. Zadbajcie o to, by wszyscy spędzili wakacje w dobrym humorze.
Dorota Paź, Marcin Luciak
Avatar użytkownika
dalmibea
Site Admin
 
Posty: 6291
Dołączył(a): So lut 20, 2010 5:58 pm

Powrót do CIEKAWOSTKI/PORADY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron