Problemy z agresją

Wszelkie ciekawostki i porady o życiu z psem. Urlop, pies i dziecko itd.

Moderator: dalmibea

Problemy z agresją

Postprzez dalmibea » Śr cze 30, 2010 11:29 pm

Problemy z agresją

Najmniej groźna dla ludzi, choć bardzo przykra w skutkach, jest agresja kierowana tylko do innych zwierząt domowych, zwłaszcza małych gryzoni. Pies przecież pozostaje nadal drapieżnikiem-łowcą. Nie we wszystkich rasach starano się wyłączyć z łańcucha zachowań łowieckich możliwość zabicia zdobyczy. Wzięcie na ręce domowego króliczka czy szczurka pies może traktować niczym przyniesienie mu jedzenia, przygotowanie do rzucenia aportu, lub po prostu potraktuje jak schwytanie przez właściciela jeszcze żywej zdobyczy, którą należy jak najszybciej razem zabić. We wszelkich kontaktach z innymi zwierzętami domowymi konieczne jest wypracowanie posłuszeństwa. Wtedy pomoże zakaz zbliżania się do świnki morskiej, nakaz warowania, gdy bierze się ją na ręce lub da się powoli oswajać psa z takim domownikiem poprzez nagradzanie spokojnego zachowania.

Agresja pies-pies ujawnia się najczęściej na spacerach, poza domem. Zbyt często właściciele oczekują, że dorosły pies zachowa się jak złaknione zabawy szczenię. Oczekiwania, że obce sobie dorosłe psy okażą ot, tak, na dzień dobry, tylko wzajemną sympatię, są niczym nieuzasadnione. Należy pamiętać, że zachowania agresywne są samonagradzalne, każde ich wystąpienie zwiększa prawdopodobieństwo następnych. W pewnym stopniu pomoże zwiększenie ilości ćwiczeń posłuszeństwa właśnie poza domem, szkolenie psa na każdym spacerze, w każdym miejscu, zmiana tras spacerowych, niepozwalanie na ustawiczne znaczenie terenu moczem. Można zastanowić się także nad kastracją niehodowlanego zwierzęcia, co po pewnym czasie prawdopodobnie znacznie ograniczy występowanie zachowań agresywnych wobec innych psów. Jeśli jednak właściciel nie potrafi opanować psa na co dzień - rady na odległość nie będą skuteczne. Konieczna jest pomoc fachowca, który określi, czy zachowania agresywne nie są nieświadomie przez właściciela prowokowane i nagradzane, jak skorygować zachowanie własne i psa, na ile psia agresja wynika ze strachu, czy i w jakim stopniu jest niebezpieczna, ponadnormatywna, jak ją skutecznie opanować.

We wszystkich przypadkach agresji wobec ludzi, jeśli właściciel nie panuje nad zwierzęciem i boi się własnego psa - naprawdę bije już dzwon alarmowy. Jedyną sensowną radą jest unikanie zagrożenia dla otoczenia przez prowadzenie psa na smyczy i w kagańcu, unikanie konfliktowych sytuacji w domu i natychmiastowe, bez chwili zwłoki, szukanie bezpośredniej pomocy specjalisty.

Rady udzielane na odległość, bez obserwacji i analizy zachowania zwierzęcia, mogą okazać się nie tylko nieskuteczne, ale nawet bardzo niebezpieczne. Nie da się ocenić, nie widząc psa i jego relacji z rodziną, czy niepokojące zachowania wynikają z nadmiernego rozpieszczenia, braku zajęcia, czy są rezultatem nieodpowiednich zabaw z psem (bo to też możliwe), czy pies naprawdę stwarza bardzo poważne zagrożenie.

Problemy z psią agresją mamy z reguły na własne życzenie - zawierzyliśmy zapewnieniom, że pies będzie sam z siebie mądry i posłuszny, oczekiwaliśmy ludzkiego zrozumienia kto psu daje jeść, prowokowaliśmy nieświadomie, postępując w sposób niezrozumiały dla psa. Albo też świadomie nakłanialiśmy zwierzę do zachowań agresywnych, licząc na niezawodnego stróża i obrońcę - ale przestaliśmy nad psem panować.

Pies nie jest nigdy niczemu winien - jego zachowania zależą przede wszystkim od sytuacji i warunków życia, jakie stwarzamy mu na co dzień. Jeśli nie potrafimy powstrzymać psiej agresji i boimy się zębów własnego zwierzęcia - natychmiast poszukajmy bezpośredniej pomocy specjalisty. Nie wolno liczyć na cudowne rady przez internet.
Avatar użytkownika
dalmibea
Site Admin
 
Posty: 6291
Dołączył(a): So lut 20, 2010 5:58 pm

Powrót do CIEKAWOSTKI/PORADY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron