Nauka chodzenia na luźnej smyczy

Wszelkie ciekawostki i porady o życiu z psem. Urlop, pies i dziecko itd.

Moderator: dalmibea

Nauka chodzenia na luźnej smyczy

Postprzez dalmibea » Śr cze 30, 2010 11:27 pm

Nauka chodzenia na luźnej smyczy

Technika, której teraz użyjemy, nazywa się kształtowaniem. Zamiast starać się osiągnąć ostateczne, kompletne zachowanie od samego początku, tak jak robimy to w tradycyjnym szkoleniu, będziemy "budować" zachowanie po kawałku. Jest wiele różnych dróg, by ukształtować dowolne zachowanie. Oto kilka sposobów nauczenia psa chodzenia na luźnej smyczy.

Jeśli twój pies już ciągnie bardzo mocno, będziesz musiał najpierw go tego oduczyć, co zajmie trochę więcej czasu. Eksperymentuj z podanymi tutaj poradami - podczas szkolenia używaj swojego mózgu, a nie mięśni.

Krok pierwszy

Weź szczeniaka lub psa do cichego pokoju lub korytarza, gdzie będzie wystarczająco dużo miejsca, by chodzić w koło. Klepiąc się po udzie i mówiąc imię psa zachęć go, by podszedł od twojej lewej strony. Gdy podejdzie do ciebie - kliknij. Daj smakołyk.

Zrób krok w przód lewą nogą, zachęcając psa słowami lub klepiąc się w nogę. NIE KUŚ psa smakołykiem, bo nauczy się podążać jedynie za nimi. A chcesz, by nauczył się podążać za TOBĄ. Gdy pies ruszy razem z tobą, kliknij i daj smakołyk. Zatrzymaj się, by podać smakołyk, nie karm psa "w ruchu" - to zaciemni obraz ćwiczenia, bo pies będzie musiał jeść w trakcie wykonywania zachowania, którego ma się nauczyć.

To, gdzie pies się znajduje, gdy dostaje smakołyk, powinno być bez znaczenia. Ważne jest to, że gdy klikasz, pies jest obok twojej nogi.

Zacznij jeszcze raz. Jeśli pies ruszy natychmiast z tobą, kliknij od razu, zatrzymaj się i daj smakołyk. Teraz przejdź trzy kroki, zanim klikniesz, i kliknij, jeśli pies jest obok ciebie. Obróć się, zachęć psa, by poszedł za tobą, i idź w przeciwnym kierunku. Klikaj co trzy kroki. Jeśli pies jest cały czas przy tobie, możesz zacząć klikać co cztery lub pięć kroków.

Krok drugi

Urozmaić ćwiczenie. Dodaj większą liczbę kroków. Spróbuj iść trochę szybciej lub trochę wolniej. Rób tak, żeby pies łatwo mógł "wygrać": nie gań go, gdy odejdzie od ciebie - po prostu kliknij, gdy wróci.

Klikaj psu za to, że jest blisko twojej nogi, gdy skręcasz lub zawracasz. Spróbuj zatrzymania - klikaj za to, że pies jest blisko ciebie, gdy stajesz. Raz poruszaj się szybciej, a raz wolniej. Staraj się klikać co 5-10 sekund, ale zawsze miej dobry powód do tego, by kliknąć. Niech sesje będą krótkie, kilka minut w zupełności wystarczy.

Krok trzeci

Wyjdź na dwór. Dla bezpieczeństwa miej psa na smyczy, ale przywiąż sobie smycz w pasie, żeby cię nie kusiło, by podszarpywać psa lub ciągnąć go do tyłu, gdy on zacznie ciągnąć. (Większość psów, które mają silny nawyk ciągnięcia na smyczy, w rzeczywistości zostało tego nauczonych przez właścicieli, którzy nieustannie ciągnęli je w tył, jednocześnie pozwalając psu iść gdziekolwiek chciał). Teraz wróć do zachęcania psa, by szedł obok ciebie, i klikania za każde trzy kroki, a potem za pięć, a potem za dziesięć lub jakąkolwiek inną liczbę, która wyda ci się uzasadniona. Sam oceń - policz, jak długo pies potrafi przejść obok ciebie za każdym razem, i uczyń to podstawą do dalszej pracy.

Gdy pies już potrafi iść długo, równo, bez utraty zainteresowania tobą, zacznij dodawać skręty i łuki oraz inne utrudnienia. Psy uwielbiają tę zabawę i będą się starać przechytrzyć ciebie, trzymając się blisko twojej nogi bez względu na to, co masz zamiar zrobić. Pilnuj, by ta zabawa nie była zbyt trudna - pies powinien odnieść w niej dużo sukcesów.
A co zrobić, jeśli pies zobaczy lub poczuje coś, co chciałby sprawdzić, napnie smycz i zacznie ciągnąć? Zatrzymaj się. Stój bez ruchu. Gdy pies ciągnie, nic się nie dzieje. Gdy pies poluzuje smycz, kliknij. Daj smakołyk. W trakcie kolejnych spacerów możesz zwiększyć poziom utrudnień rozpraszających psa. Niech pies odkryje, że gdy ciągnie, nic się nie dzieje, ale gdy poluzuje smycz, ty ruszysz w kierunku tego, co pies chce sprawdzić: innego psa, nowej osoby, hydrantu... Twoim celem jest, by za pomocą klikera przekazać psu, że to ON jest odpowiedzialny za utrzymanie luźnej smyczy. Niebawem to stanie się jego nawykiem i nie będziesz musiał dłużej wzmacniać chodzenia na luźnej smyczy pochwałą lub kliknięciem częściej niż raz lub dwa razy podczas spaceru. I w końcu będziesz mógł oczekiwać od psa "dobrych manier na smyczy": bez specjalnych wysiłków z twojej strony.

Krok dla psów, które już mocno ciqgnq

Prosta technika, polegająca na klikaniu co kilka kroków i zatrzymywaniu się, by dać psu smakołyk. powtarzana w czasie kilku spacerów, często nie jest wystarczająca, by wpłynąć na psa, który ignoruje właściciela i ciągnie, i zmienić go w grzecznego towarzysza spacerów. Od czasu do czasu koniecznie zatrzymaj się i pozwól psu wąchać i zapoznawać się z otoczeniem. Ta przyjemność powinna być dostępna dla psa jako nagroda za nieciągnięcie, a nie być przez psa wymuszana przez ciągnięcie do każdej rzeczy, którą on chce powąchać.

A co, jeśli w czasie spaceru po lesie pies złapie ślad, ciągnie i ignoruje cię przez większość czasu? Przywiąż sobie smycz w pasie. Jeśli masz dużego psa, załóż porządne, mocne buty, żeby jego szarpnięcie nie wytrąciło cię z równowagi. Teraz możesz użyć chęci psa do eksploracji otoczenia jako wzmocnienia. Pies ciągnie. Zatrzymaj się, zaprzyj stopy w miejscu i nigdzie się nie ruszaj. Nic nie mów. Gdy pies popatrzy na ciebie, poklep się po nodze. Jeśli poluzuje smycz lub podejdzie do ciebie, kliknij i zrób krok do przodu. On najprawdopodobniej natychmiast ponownie ruszy do przodu na taką odległość, na jaką pozwoli mu smycz, zwłaszcza jeśli robił tak do tej pory. Powtórz. Stop: poluzowanie smyczy, kliknięcie i marsz do przodu.

Być może nie będziesz w stanie przejść więcej niż jeden krok za każdym razem, w pierwszej sesji. To łatwo może się znudzić. Bądź gotów wcześnie skończyć. Gdy zmęczysz się tym zatrzymywaniem co krok. zabierz psa do domu lub do samochodu. Spróbuj ponownie następnego dnia. Wcześniej czy później pies skapituluje i zacznie czekać na ciebie, zamiast szarpać się i ciągnąć do przodu. WTEDY będziesz mieć coś, za co będziesz mógł kliknąć i nagrodzić psa.

Prosty krok

Czasem bardzo łatwo jest oduczyć psa ciągnięcia za pomocą jednej prostej zasady, której musisz przestrzegać - za każdym razem, gdy smycz się luzuje, kliknij i daj psu smakołyk. Wyjdź z psem na spacer na smyczy, w taki sposób jak zwykle, ale ponownie przywiąż sobie smycz do paska. Gdy zdarzy się, że pies, podczas "zwiedzania" otoczenia poluzuje smycz, kliknij i daj smakołyk. Pod koniec dziesięciominutowego spaceru być może będziesz mieć "zreformowanego" psa.

Co więcej - możesz zrobić to z dwoma psami. Tym razem zasada brzmi: "Gdy OBIE smycze są luźne, klikam i daję smakołyki". Bacznie obserwuj psy - możesz mieć tak zakorzeniony nawyk pozwalania psom na ciągnięcie, że ciężko ci będzie zauważyć te krótkie momenty, gdy psy nie ciągną. Czy może zatrzymały się, by powąchać jakiś krzak lub podrapać się, lub załatwić potrzebę? Powód nie ma znaczenia. Jeśli jeden pies się zatrzymał, a za nim zatrzyma się drugi, kliknij. Daj smakołyki obu psom. To ćwiczenie może również przynieść natychmiastowe rozwiązanie problemu ciągnięcia. Dwa lub trzy spacery po okolicy przez dwa lub trzy dni mogą wystarczyć, jeśli masz dobry refleks.

Gentle Leader

Gentle Leader to rodzaj kantarka dla psów, wzorowanego na kantarze dla koni. Składa się z taśm oplatających nos i szyję psa. Kółko do przypięcia smyczy znajduje się pod pyskiem. Pies w kantarku wciąż może swobodnie otwierać pysk, bo to nie jest kaganiec. Jednak, jeśli pies zaczyna ciągnąć, jego głowa obraca­na jest do tyłu lub w dół, co sprawia, że pies nie widzi, dokąd idzie. Dlatego przestaje ciągnąć. Nie potrzebujesz psa niczego uczyć - po prostu trzymasz smycz i idziesz. Na początku pies może protestować, tak jak szczeniaki protestują na pierwsze próby założenia zwykłej obroży i smyczy, ale szybko nauczy się utrzymywać luźną smycz. Gentle Leader jest doskonałym rozwiązaniem na czas uczenia psa chodzenia na luźnej smyczy, lub może być rozwiązaniem na stałe w przypadku słabego fizycznie właściciela lub dziecka, które musi wyprowadzać dużego psa. Kantarki Gentle Leader można kupić w sklepach zoologicznych oraz wielu sklepach internetowych.

Fragment [z:] Karen Pyror, "Kliker - skuteczne szkolenie psa"

Kliker - skuteczne szkolenie psa

Dzięki tej książce dowiesz się, dlaczego pomyłki najlepiej jest ignorować, dlaczego karanie nie przynosi pożądanych efektów i dlaczego twój pies rozumie język „kliknięć” lepiej niż jakikolwiek inny.

Karen Pryor wprowadza czytelnika w tajniki szkolenia klikerowego – od nauki precyzyjnych kliknięć po pełne wdzięku sztuczki. Obojętne, czy masz szczeniaka, czy dorosłego psa, możesz trwale nauczyć go takich umiejętności, jak:

• chodzenie na luźnej smyczy i spokojne witanie gości
• zachowania wymagane względami bezpieczeństwa, na przykład przywołanie w domu i na dworze
• wesołe zabawy i nowatorskie sztuczki, na przykład noszenie przedmiotów w pysku lub zabawa w chowanego

Na załączonej płycie DVD, doświadczeni trenerzy prezentują szkolenie klikerowe i pokazują, jak za jego pomocą nauczyć psa podstawowych umiejętności. Prosta i pozytywna metoda klikerowa pomaga w radzeniu sobie z kłopotliwymi nawykami psa i pozwala, w przyjemny dla opiekuna i dla psa sposób, uczyć go sztuczek, którymi zadziwi całą rodzinę.

Wydawnictwo Galaktyka
www.galaktyka.com.pl
Avatar użytkownika
dalmibea
Site Admin
 
Posty: 6291
Dołączył(a): So lut 20, 2010 5:58 pm

Powrót do CIEKAWOSTKI/PORADY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron